ŽIVA Rakytník

Rakytníková šťáva 100% 250 ml

90 

  • Dvě polévkové lžíce obsahují doporučenou denní dávku vitaminu C
  • Rostlinný zdroj vitaminu B12
  • Pro podporu imunity a regeneraci organismu
  • Bez konzervantů, nutné skladovat v lednici

100% rakytníková šťáva obsahuje pouze šťávu z rakytníku řešetlákového lisovanou za studena bez přidaného cukru. Jestli si chcete osladit život, vyzkoušejte náš rakytníkový sirup. Nenechte se odradit tím, že při delším stání se díky vysokému obsahu ovocné složky oddělí olejovitá a vodnatá složka šťávy. Olej v rakytníkových plodech je doslova plný vitaminů a jiných prospěšných látek. Před použitím je nutné šťávu protřepat.

Složení

100 % šťáva z plodů rakytníku řešetlákového (odrůdy Leikora). Bez konzervačních a jiných přídatných látek.

Výživové údaje

Na 100 ml: Energie 300kJ/71,7kcal / sacharidy: 7,3 g /
z toho cukry: 2,3 g / tuky: 3,6 g / bílkoviny: 1,8 g / vláknina: 0,35 g /
sůl: méně než 0,05 g 

Příprava

Rakytníková šťáva se ředí nesycenou či sycenou vodou v poměru 1 : 10 nebo podle chuti.

O rakytníku  

 

Rakytník řešetlákový, keř se stříbřitě zelenými listy a výrazně oranžovými plody rozhodně nepřehlédnete. A Vaši pozornost si rozhodně zaslouží právem. Je to superpotravina, které se přezdívá citroník severu díky velmi vysokému obsahu vitaminu C. Navíc každá část rostliny (plody, semena i listy) obsahuje širokou paletu dalších vitaminu, minerálů, nenasycených mastných kyselin a dalších tělu prospěšných látek.

Rakytník byl v tradiční čínské a tibetské medicíně využíván již od pradávna k léčebným účelům. Jeho latinský název Hippophae rhamnoides údajně dostal ve starém Řecku, kde rakytníkovými listy a větvemi krmili Řekové své koně. Všimli si, že ti jsou po rakytníku zdravější, mohutnější a mají lesklou srst, proto hippos = kůň, phaes = lesk. Dnes je rakytník pro svůj léčebný potenciál zájmem intenzivního výzkumu.

Účinné látky v rakytníku

  • Vitamin C – V závislosti na odrůdě obsahuje 250 – 330 mg/100 g. Výrazně tedy podporuje imunitu a rekonvalescenci. Pro srovnání – citron obsahuje 50 mg/100 g a černý rybíz 160 mg/100 g.  
  • Vitaminy B1, B2, B3, B6, B9 a B12 – Vysoký obsah vitaminu B12, který je primárně obsažen v živočišné stravě, z něj dělá skvělý potravinový doplněk pro vegetariány a vegany. Rakytník obsahuje až 37 μm/100 g. Pro srovnání játra obsahují 70 μm/100 g a mléko 4 μm/100 g. 
  • Vitamín E – Urychluje hojení, působí antioxidačně a chrání před volnými radikály, které mohou poškozovat buňky. Také působí blahodárně na pleť.
  • Vitaminy A a P – Působí blahodárně na kardiovaskulární systém, snižují riziko ucpávání cév vlivem trombózy nebo aterosklerózy. Omezují riziko poruchy srdečního rytmu a snižují krevní tlak. 
  • Omega 3, 6 a 9 – Rakytník je jedním z nejbohatších zdrojů nenasycených mastných kyselin. Ty udržují správou hladinu cholesterolu v krvi a přispívají k náležité funkci mozku.
  • Omega 7 – V přírodě se tato nenasycená mastná kyselina vyskytuje poměrně zřídka. V rakytníku je ovšem bohatě zastoupena. Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a má zklidňující účinky na trávící trakt.
  • Třísloviny – Působí blahodárně na trávící trakt. Při zevním použití na kůži mají protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Zdroje:

Blecha. Sea Buckthorn (Hippophae Rhamnoides L.) as a source of biochemically active substances. 2012.

Nakos et. al. Isolation and analysis of vitamin B12 from plant samples. 2017.

Chalupová. Analýza biologicky aktivních látek v rakytníku řešetlákovém. 2018.

Suryakumaret.al. Medicinal and therapeutic potential of Sea buckthorn. 2011.

Malina. Výživové parametry netradičních odrůd rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides). 2010.

Kdy, proč a jak rakytník užívat

Rakytník obsahuje více než 200 bioaktivních látek a ne nadarmo se mu přezdívá rostlina budoucnosti. Proto je ideální jako rostlinný doplněk stravy. Každá část rostliny obsahuje jinou paletu látek. Například listy obsahují výrazně více vitaminu E než plody. A olej z dužiny plodů zase jiné látky než olej ze semínek.

Doporučujeme tedy kombinovat. Jeden den si můžete osladit život rakytníkovým sirupem, který je skvělý jako limonáda se sodovkou. Druhý den ráno si můžete pochutnat na müsli se sušeným rakytníkem a večer si dát rakytníkový čaj dochucený rakytníkovou šťávou.

Rakytník působí preventivně:

  • Podporuje imunitu a regeneraci organismu
  • Působí jako prevence poruch srdečního rytmu
  • Snižuje krevní tlak a působí jako prevence ucpávání cév
  • Pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Ochraňuje játra a slinivku díky antioxidačnímu působení na volné radikály


Ale může pomoct i při řadě akutních obtížích:

  • Nachlazení – Podpora imunity a regenerace díky vysokému obsahu vitaminu C a jiných látek. Bylo prokázáno, že zvýšené dávky vitaminu C při nachlazení pomáhají při rekonvalescenci. V listech je navíc obsažen vysoký podíl antivirotik, doporučujeme tedy pít rakytníkový čaj dochucený rakytníkovou šťávou.
  • Zklidňuje žaludek a trávící trakt – Díky vysokému obsahu mastné kyseliny Omega 7. Ta je obsažena v semínkách, doporučujeme proto sušený rakytník nebo slazené rakytníkové plody. Třísloviny, obsažené v rakytníkovém sirupu nebo rakytníkové šťávě působí v trávícím traktu protizánětlivě.
  • Popáleniny, odřeniny a atopické ekzémyRakytníkový olej zmírňuje ekzém, urychlují hojení, udržuje pokožku vyživenou a působí antibakteriálně. Užívání rakytníku jako potravinového doplňku také přispívá ke zlepšení atopických ekzémů.

Zdroje:

Blecha. Sea Buckthorn (Hippophae Rhamnoides L.) as a source of biochemically active substances. 2012.

Chalupová. Analýza biologicky aktivních látek v rakytníku řešetlákovém. 2018.

Suryakumaret.al. Medicinal and therapeutic potential of Sea buckthorn. 2011.

Malina. Výživové parametry netradičních odrůd rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides). 2010.

Kde rakytník pěstujeme a jak vyrábíme naše produkty

Rakytník a všechno ostatní ovoce pěstujeme sami v našem vlastním sadu v chráněné oblasti Vinohrádek, která je součástí přírodní památky Kyšice-Kobyla. Věříme v přirozený způsob zemědělství s respektem k přírodě. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství a respektujeme místo na kterém hospodaříme. Pokud Vás náš způsob zemědělství zajímá, přečtěte si náš příběh.

Produkty vyrábíme s vysokým obsahem ovocné složky bez věcí, co tam prostě nepatří. Nepoužíváme chemii ani konzervační látky. Při výrobě používáme pouze šetrné procesy, které zajistí v našich výrobcích co nejvyšší podíl vitaminů a jiných prospěšných látek.

Proč k rakytníku přidáváme další drobné ovoce

V našem sadu pěstujeme i jiné drobné ovoce. Do produktů je potom přidáváme pro ozvláštnění chuti a doplnění palety vitaminů a jiných prospěšných látek. 

   Aronie obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6 , B9, C, K a P. Je významným zdrojem antioxidantů, minerálů a stopových prvků (draslík, hořčík, vápník, železo, zinek jód). Důležitý je také obsah rutinu, který má pozitivní vliv na pevnost a pružnost cév. Působí blahodárně na kardiovaskulární systém.

  Bezový květ obsahuje vitaminy A, B1, B2, B3 a C. Je významným zdrojem antioxidantů, tříslovin, organických kyselin, éterických olejů a vzácných stopových prvků. Podporuje činnost ledvin. Pomáhá při chřipkách a nachlazeních.

Dřín je netradiční staré české ovoce. Má velmi vysoký obsah vitaminů C. Obsahuje také vitamíny B, P a A. Je bohatý na minerály, organické kyseliny a pektiny. Má antioxidační účinky. Dříve se dřínky konzumovali na zmírnění trávicích obtíží.

    Kdoule je tradiční české ovoce podobné hrušce. Obsahuje vitaminy C a B, minerální látky jako zinek, železo, draslík nebo vápník. Obsahuje pektiny, díky tomu má výrazné detoxikační účinky a posiluje imunitu.

    Chilli rozproudí krev a zahřeje v zimních měsících.

Rakytník řešetlákový s beruškou